Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku

Terapia i rehabilitacja

TERAPIA ZAJĘCIOWA

          Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku oferuje swoim mieszkańcom szeroki zakres zajęć terapeutycznych poprzez różne formy działania.

      W pracowni artystycznej uczestnicy zajęć rozwijają sprawność manualną i wyobraźnię. Poznają proste techniki plastyczne, uczą się samodzielności. W efekcie powstają wspaniałe rysunki, prace malowane na kartonie, płótnie, szkle oraz drewnie. Tutaj również wykonywane są stroiki, kartki okolicznościowe, prace z mas plastycznych. Miłośniczki robótek tworzą piękne szaliki, serwetki, wyszywane obrazki, itp.

       W pracowni kulinarnej rozwijane i utrwalane są zdolności mieszkańców z zakresu gospodarstwa domowego. Mieszkańcy przygotowują proste potrawy wg własnego pomysłu i przepisów. Tu każdy może wnieść swój wkład w przygotowanie ciasta, potrawy, przekąski, sałatki, przetworów. Finałem zajęć jest degustacja przygotowanych potraw, w której udział biorą wszyscy uczestnicy zajęć. Efektem działań kulinarnych jest również poprawa sprawności, poznanie działania sprzętu kuchennego, umiejętność korzystania z przepisów kulinarnych.

          Zajęcia w pracowniach są okazją do rozmów, dyskusji, wymiany poglądów, dają poczucie przynależności do grupy, są wspaniałym lekarstwem  na samotność i nudę. Samodzielnie wykonana praca uwieńczona efektem podnosi poczucie własnej wartości uczestnika zajęć.

Dom zapewnia też bogatą ofertę zajęć i imprez kulturalno - oświatowych dostosowanych do możliwości, oczekiwań oraz do indywidualnych zainteresowań. Mieszkańcy uczestniczą w różnych uroczystościach i imprezach kulturalno - oświatowych organizowanych na terenie naszego Domu  oraz imprezach o zasięgu regionalnym i krajowym. W ramach naszej oferty działa zespół teatralno - wokalny "TO TU TO TAM".

Posiadamy pracownię muzyczną wyposażoną w profesjonalne instrumenty oraz sprzęt audiowizualny, gdzie odbywają się zajęcia z zakresu muzykoterapii:

- wspólny i indywidualny śpiew

- gra na instrumentach perkusyjnych

- gra na instrumentach klawiszowych, akordeonie

- słuchanie muzyki

- zabawy ruchowe z muzyką

W naszym Domu znajduje się również klubokawiarnia, w której prowadzone są zajęcia biblioterapeutyczne:

- czytanie głośne fragmentu lub całości książki

- słuchanie tekstów biblioterapeutycznych  - aktywizujących bądź ralaksujących

- propozycje do samodzielnego czytania i rozmowa po przeczytaniu

- przegląd prasy

W klubokawiarni organizowane są spotkania towarzyskie, uroczystości urodzinowe i imieninowe, imprezy taneczne i okolicznościowe, oglądanie TV, układanie puzzli, itp.

Ponadto Mieszkańcy uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych, wyjazdach rekreacyjnych (basen, pobliskie kąpieliska), do kina, muzeum, spacerach  do lasu (grzybobranie, jagody).

 

REHABILITACJA

          Każdy mieszkaniec Domu ma możliwość korzystania z rehabilitacji. Sala rehabilitacji wyposażona jest w: UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), drabinki, materace, przyrządy do ćwiczeń manualnych dłoni, rowerki stacjonarne, orbitrek oraz fotel masujący.  Poprzez ćwiczenia mieszkańcy dbają o utrzymanie lub poprawę własnej kondycji oraz sprawności ruchowej. Ćwiczenia dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości mieszkańców. Oprócz ćwiczeń na sali, prowadzona jest również gimnastyka przyłóżkowa. Poza tym wykonywane są zabiegi fizykalne, tj. naświetlania lampą SOLUX. Sala zajęć ruchowych wyposażona jest także w nowoczesną wannę do hydromasażu.


Ponadto mieszkańcy uczestniczą w turnusach rehabilitacyjnych, które odbywają się co dwa lata i dofinansowywane są ze środków PFRON. O wyborze miejsca wypoczynku decydują przede wszystkim nasi mieszkańcy.

 

ZASPOKOJENIE  POTRZEB  DUCHOWYCH

          Dbamy o zaspokajanie potrzeb religijnych naszych mieszkańców. W Domu znajduje się Kaplica, w której raz w tygodniu odprawiana jest Msza Święta. Obchody świąt kościelnych organizowane są zgodnie z tradycją religijną.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny